Jak vybrat webkameru?

Jak vybrat webkameru?

Externí webkamery nám usnadňují online komunikaci s rodinou, přáteli, kolegy či spolužáky. Ať už se plánujete účastnit pracovních videokonferencí, streamovat hry nebo pouze chatovat s přáteli, poradíme vám na jaké parametry se při výběru webkamery zaměřit.

Jak vybrat webkameru

Externí webkameru si pořizují jak uživatelé stolních počítačů, tak i majitelé přenosných počítačů, kterým nedostačuje kvalita webkamery přítomné v jejich notebooku. Za nejdůležitější parametr lze považovat rozlišení, neméně důležitý je však například světelnost, snímková frekvence nebo úhel záběru. Níže si projdeme všechny parametry, kterým byste měli při výběru webkamery věnovat pozornost.

Rozlišení webkamery

Rozlišení udává počet obrazových bodů (pixelů) na šířku a na výšku. Čím vyšší je rozlišení, tím více detailů webkamera zaznamená. Standardem se stalo rozlišení Full HD, špičkové webkamery se chlubí ještě jemnějším 4K rozlišením, naopak u nejlevnějších webkamer se setkáte s HD rozlišením. Hledáte-li webkameru pro profesionální tvorbu nebo důležitou firemní komunikaci, doporučujeme alespoň Full HD rozlišení.

Rozlišení Počet pixelů Poměr stran
4K 4 096 × 2 160 17:9
Ultra HD 3 840 × 2 160 16:9
Full HD 1 920 × 1 080 16:9
HD 1 280 × 720 16:9
VGA 640 × 480 4:3

Zvažte také fakt, že obraz s vysokým rozlišením je náročnější na datový přenos. Rychlost a stabilita vašeho internetového připojení může kvalitu přenášeného obrazu limitovat a vy tak potenciál 4K webkamery nevyužijte naplno. Většina webkamer naštěstí umožňuje kvalitu rozlišení snížit.

Kromě videa umí webkamery pořizovat také fotografie. Jejich rozlišení je často úzce spjato právě s rozlišením videa. K zachycení 4K videa je zapotřebí snímač s rozlišením cca 8 megapixelů, nejméně takové bude tedy i rozlišení fotek.

Úhel záběru

Zorný úhel webkamery určuje, kolik prostoru je kamera do záběru schopna vměstnat. Na velké videokonference o více lidech doporučujeme kamery s se záběrem přes 100°, pro záběr jednoho člověka postačí menší úhel okolo 80°.

Mikrofon

Většina webových kamer je vybavena i zabudovaným mikrofonem. Jeho kvalita bude odpovídat ceně kamery, u dražších Full HD a 4K kamer lze předpokládat velmi dobrý zvukový záznam. Profesionálové i přesto pravděpodobně sáhnou po externím mikrofonu.

Jak vybrat webkameru

Snímková frekvence

Na tento údaj by se měli zaměřit zejména profesionální tvůrci videí. Pokročilé webkamery umí zachytit video při 60 snímcích za sekundu. Takový záznam působí živěji a je možné ho zpomalit na poloviční rychlost bez ztráty plynulosti. Běžnému uživateli postačí 25 nebo 30 snímků za sekundu, které zvládne zachytit naprostá většina webkamer

Clona / Světelnost objektivu

Vypovídá o schopnostech záznamu v horších světelných podmínkách a také o míře rozostření pozadí. Čím světelnější objektiv je, tím více světla propustí na snímač a tím méně šumu bude v obraze za šera. Webkamera s větší světelností vás zároveň výrazněji oddělí od pozadí. Menší číslo zde znamená lepší výsledky (f/2.0 je lepší než f/2.8). Pokud budete webkameru používat v šeru, doporučujeme pořídit model, který je vybaven světlem nebo nočním režimem.

Možnosti uchycení

Většina webkamer jsou malá a kompaktní zařízení vážící pouhých pár desítek gramů. Snadno je můžete uchytit na monitor nebo za víko notebooku. Některé mají také závit pro uchycení na stojan.

Další vlastnosti webkamer

  • Autofocus zajišťuje, že i když se budete pohybovat, tak objektiv zůstane zaostřen na obličej.
  • Optický zoom přibližuje ve stejné kvalitě obrazu a je doménou dražších modelů.
  • Digitální zoom zhoršuje kvalitu obrazu při přiblížení a najdete ho u většiny běžných webkamer.
  • Potlačení okolního hluku dovolí telefonovat i v rušnějším prostředí.
  • Dálkový ovladač umožní pohodlné ovládání kamery i z větší vzdálenosti.
  • Krytka kamery přijde vhod, pokud nechcete kameru odpojovat nebo uklízet, ale chcete mít jistotu soukromí.

Připojení a instalace webkamery jsou velmi jednoduché. Moderní operační systémy nevyžadují složitou instalaci ovladačů z přibaleného CD. Webkameru stačí vybalit, umístit na vhodné místo a připojit ji k počítači klasickým USB konektorem, který má většina počítačů a notebooků. Operační systém během několika desítek sekund nainstaluje všechny potřebné ovladače a kameru je okamžitě možné používat. Ne všechny webkamery si však rozumí se všemi operačními systémy. Kompatibilitu si raději předem zkontrolujte.