Heureka.cz - porovnání cen a srovnání produktů


Poradna Webkamery

Jak vybrat webkameru?

Než se vrhnete do výběru webkamery, zamyslete se, jak chcete webkameru využívat. Chcete ji používat na videokonference nebo s její pomocí monitorovat prostor? Jak kvalitní obraz potřebujete? Budete ji používat za dobrého osvětlení? A kolik peněz za ni hodláte utratit?

Webkamery nejznamějších značek: Logitech, Genius, Creative, Microsoft
Webkamery do 500,- Kč

K čemu chci webkameru používat?

Webkamery slouží pro digitální snímání obrazu za účelem přenosu obrazu prostřednictvím internetu. Podle toho, jak a kam chcete obraz přenášet, se dají použít různé webkamery.

 

Kolik potřebuji megapixelů - rozlišení?

Stejně jako u fotoaparátu se i u webkamer uvádí rozlišení, ve kterém snímají obraz. Čím vyšší rozlišení, tím vyšší kvalita obrazu a také vyšší cena webkamery. Je na Vás, jak kvalitní obraz potřebujete. Pro komunikaci s kamarády postačí 0.1 či 0.3 MP. Pokud ovšem chcete provozovat profesionální videokonference, doporučujeme rozlišení co nejvyšší.

 

Potřebuji vestavěný mikrofon?

Pokud chci webkameru využívat čistě ke snímání obrazu, mikrofon samozřejmě nepotřebuji. Chci-li současně s obrazem snímat i zvuk (nejčastěji u videokonferencí), mohu použít i jiný mikrofon než vestavěný (např. mikrofon zabudovaný v notebooku).

 

Jaké rozhraní  má webkamera používat?

Webkamery používají rozhraní buď USB 1.1 nebo USB 2.0, které nabízí vyšší přenosovou rychlost. U webkamer s vyšším rozlišením je vyšší přenosová rychlost nutná a USB 2.0 je tu také samozřejmostí. Pokud používá nějaká webkamera USB 1.1, pak je to proto, že je pro tuto kameru postačující.

 

Jaký snímač by měla kamera mít?

Existují dva druhy snímačů: CMOS a CCD. Obecně platí, že CCD je kvalitnější a používá se ve webkamerách s vyšším rozlišením.

Dnes již oba druhy snímačů dosáhly velmi vysoké kvality obrazu, ale každý typ má jisté výhody a nevýhody:

CCD snímače mají lepší světelnou citlivost, což se projeví v lepší kvalitě obrazu při špatném osvětlení. Jsou ale dražší a nevýhodu je, že pokud se v záběru objeví velmi světlý objekt (jako přímé sluneční světlo), může se CCD snímač částečně roztéct, což vytvoří pruhy pod a nad objektem.

CMOS snímače se nehodí pro vyšší rozlišení, ale umožňují  vytvořit menší webkamery s nižší cenou. Hlavní nevýhodou je špatná citlivost na světlo. Tato nevýhoda není problém pokud budete webkameru používat za dobrého osvětlení, ale pokud máte špatně osvětlené prostředí, může být rozdíl v kvalitě obrazu zřetelný. Výsledkem je velmi tmavý obraz plný šumu.

 

Jakou potřebuji rychlost snímání videa?

Rychlost snímání videa určuje, kolik snímků za sekundu je webkamera schopna pořídit. Pro videokonference je zapotřebí ideálně 30 FPS. Pokud chceme webkameru používat pro monitorování okolí, postačí nám 15 FPS nebo i méně.

 

Mohu webkameru používat za špatného osvětlení?

Pro pořízení kvalitního záznamu je důležité dobré osvětlení. Pokud budete webkameru používat v šeru, doporučujeme pořídit model, který je vybaven světlem nebo nočním režimem.

 

Jaké rozšířené funkce a příslušenství webkamer mohu očekávat?

Rozšířené funkce

Dnešní webkamery často nabízejí různé doplňkové funkce, které nám usnadní a zpříjemní jejich používaní. Mezi nejčastější funkce patří  digitální zoom, možnost fotit fotografie ve zvýšeném rozlišení nebo automatické zaměřování obličeje

 

Příslušenství

Součástí balení bývá instalační CD, na kterém naleznete manuál a ovladače. Součástí muže být případně i nějaký další software nebo sluchátka.

 

Vybrat webkamery dle parametrů

 

Porovnat webkamery